Categoria vehiculului pe talon: ce înseamnă M1, N1, N2, N3 și ce schimbă la permis, rovinietă, ITP și impozit

Pe scurt
- Litera de la rubrica J din talon spune ce fel de vehicul ai: M pentru persoane, N pentru marfă, O pentru remorci. N1 e vehiculul de marfă de cel mult 3,5 tone, N2 are peste 3,5 și până la 12 tone, N3 peste 12 tone (Regulamentul (UE) 2018/858, art. 4).
- M1 e mașina de persoane cu cel mult 8 locuri pe lângă șofer. M2 și M3 sunt microbuzele și autobuzele, despărțite la 5 tone. L înseamnă motociclete, mopede, tricicluri și cvadricicluri (Regulamentul (UE) nr. 168/2013).
- O autoutilitară N1 cu 5 locuri rămâne N1: categoria N1 permite până la 6 locuri pe lângă șofer, dacă vehiculul duce cel puțin atâta marfă cât cântăresc oamenii.
- În lectura noastră, litera se potrivește de obicei cu tariful de rovinietă (M1 = A, N1 = B, N2 și N3 = TollRo), cu ritmul ITP (N1 anual, M1 la 2 ani) și cu tahograful. Permisul și impozitul se uită la masă, locuri și cilindree, nu la literă.
- G după cifră (M1G, N1G) înseamnă vehicul de teren. Din 4 octombrie 2013, un autoturism M1 nu mai poate fi trecut în N1 decât în două cazuri, explicate de RAR.
Verificat la 4 noiembrie 2026.
| Categoria | Ce e | Permisul | Rovinieta sau TollRo | ITP |
|---|---|---|---|---|
| M1 | persoane, cel mult 8 locuri pe lângă șofer | B, dacă are cel mult 3,5 t | categoria A | la 2 ani; anual de la 12 ani vechime |
| M2 | persoane, peste 8 locuri pe lângă șofer, cel mult 5 t | D1 sau D | C sau D, după locuri | la 6 luni |
| M3 | persoane, peste 8 locuri pe lângă șofer, peste 5 t | D1 sau D | C sau D, după locuri | la 6 luni |
| N1 | marfă, cel mult 3,5 t | B | categoria B | anual |
| N2 | marfă, peste 3,5 t și până la 12 t | C1 până la 7,5 t, C peste | TollRo | anual |
| N3 | marfă, peste 12 t | C | TollRo | anual |
| O1, O2 | remorci de cel mult 0,75 t, respectiv 3,5 t | B sau BE, după masa ansamblului | nu au categorie proprie | la 2 ani |
| O3, O4 | remorci de peste 3,5 t (O4: peste 10 t) | C1E, CE sau DE, după trăgător | nu au categorie proprie | anual |
| L | mopede, motociclete, tricicluri, cvadricicluri | AM, A1, A2, A sau B1 | nu apare în anexa ordinului | la 2 ani |
Unde găsești categoria pe talon
Certificatul de înmatriculare folosește codurile armonizate din Directiva 1999/37/CE. Categoria vehiculului stă la rubrica J. Lângă ea găsești datele care decid, de fapt, cele mai multe reguli: F.1, masa maximă tehnic admisibilă, și S.1, numărul de locuri inclusiv locul șoferului (Directiva 1999/37/CE, anexa I).
Categoria nu o alegi tu și nu o alege poliția. O stabilește producătorul la omologare, după criteriile din regulament (Reg. (UE) 2018/858, anexa I, partea introductivă, pct. 3.1). Ea trece apoi în cartea de identitate a vehiculului și în talon. Despre CIV și modificările ei, vezi ghidul despre cartea mașinii.
Ce înseamnă fiecare literă
M: vehicule pentru persoane
- M1: cel mult opt locuri pe lângă locul șoferului, fără loc pentru pasageri în picioare. Turismele și dubele de persoane cu 8+1 locuri sunt M1. Autorulota e un tip special din categoria M, cu codul SA.
- M2: peste opt locuri pe lângă șofer și masa maximă de cel mult 5 tone. Aici intră microbuzele.
- M3: peste opt locuri pe lângă șofer și masa maximă de peste 5 tone, adică autocarele și autobuzele.
Definițiile sunt la art. 4 alin. (1) lit. a) din Regulamentul (UE) 2018/858. Regulamentul nu pune o limită de masă pentru M1.
N: vehicule pentru marfă
- N1: masa maximă de cel mult 3,5 tone. Pe românește, autoutilitara sau duba.
- N2: peste 3,5 tone, dar cel mult 12 tone. Camioanele mici și medii.
- N3: peste 12 tone. Camioanele mari și autotractoarele. La autotractor se socotește și masa pe care o duce șaua de la semiremorcă (anexa I, partea introductivă, pct. 2.2.1).
„Masa maximă” înseamnă masa maximă tehnic admisibilă cu încărcătură (anexa I, pct. 1.4), adică cifra de la F.1, nu cât cântărește vehiculul gol.
O: remorci și semiremorci
O1 are cel mult 0,75 tone, O2 peste 0,75 și cel mult 3,5 tone, O3 peste 3,5 și cel mult 10 tone, O4 peste 10 tone (art. 4 alin. (1) lit. c)). Remorca mică de mașină e O1; semiremorca de camion e O4.
L: două, trei și patru roți
Categoria L are un regulament separat: L1e sunt bicicletele cu motor și mopedele cu două roți, L2e mopedele cu trei roți, L3e motocicletele, L4e motocicletele cu ataș, L5e triciclurile, L6e și L7e cvadriciclurile (Regulamentul (UE) nr. 168/2013, art. 4).
G: vehicul de teren
Litera G se adaugă după categorie, ca în M1G sau N1G, când vehiculul e de teren (anexa I, partea A, pct. 2.1). La M1 și N1, asta înseamnă tracțiune pe ambele punți, blocaj de diferențial, rampă de 25% fără remorcă și cinci din șase condiții de unghiuri și gardă la sol (pct. 4.1). Regulile de permis, rovinietă, ITP și impozit citite nu fac nicio deosebire pentru G.
Autoutilitara N1: câte locuri poate avea
Un N1 poate avea cel mult 6 locuri pe lângă șofer (anexa I, partea A, pct. 3.5 lit. a)). Deci o dubă N1 cu 3, 5 sau 6+1 locuri e legală ca N1. Condiția e ca vehiculul să poată duce cel puțin atâta marfă cât cântăresc oamenii, socotind 68 kg de persoană, cu toate locurile ocupate (pct. 3.6). Marfa și oamenii pot sta în același spațiu numai dacă există protecție împotriva deplasării încărcăturii (pct. 3.3).
Dacă un vehicul cu cabina și marfa în aceeași caroserie nu îndeplinește toate criteriile N1 (ușa de încărcare, lungimea zonei de marfă, podeaua), e încadrat M1 (pct. 3.8.1). Ce poți transporta cu duba și ce acte îți trebuie sunt în ghidul despre transportul de marfă cu duba de 3,5 tone.
Din M1 în N1 și invers
RAR scrie că, din 4 octombrie 2013, legislația nu mai permite trecerea unui autoturism M1 în autoutilitară N1. Rămân două excepții:
- M1 derivat dintr-un N1: partea din fața stâlpului B e identică cu a unei dube furgon existente, cum e cazul unor modele de tip Transporter, Caddy sau Kangoo. Mașina trebuie să îndeplinească apoi condițiile N1: mai puține locuri, panou de protecție, podea plată în zona de marfă;
- mașini aduse din alt stat, omologate individual ca N1 acolo înainte de 4.10.2013. Dovada poate fi un talon vechi, o ITP, un act al autorității străine din acea perioadă sau o certificare de la constructor sau carosier privind data conversiei.
Dacă tipul a fost omologat european direct ca N1, RAR nu poate refuza încadrarea în N1. O mașină omologată ca M1 nu poate fi reomologată N1, chiar dacă același model are și o variantă N1 (RAR, pagina despre conversia M1 în N1). Pentru drumul invers, din N1 în M1, RAR nu are o pagină dedicată: întreabă reprezentanța la programarea online RAR înainte să modifici ceva.
Permisul: contează masa și locurile, nu litera
Categoriile de permis din OUG 195/2002 sunt definite pe masa totală maximă autorizată și pe numărul de locuri, nu pe M sau N (anexa nr. 1). De aceea litera de pe talon nu e suficientă.
- B: vehicul de cel mult 3.500 kg și cel mult 8 locuri pe lângă șofer (lit. f)). Acoperă aproape toate M1 și toate N1. Un vehicul de persoane de peste 3,5 t, de exemplu o autorulotă grea, cere C1. Detalii în ce poți conduce cu permisul B.
- C1: peste 3.500 kg și cel mult 7.500 kg; C: peste 3.500 kg, fără limită (lit. h) și j)). Un N2 de 7,5 t merge cu C1, unul de 12 t cere C. Vezi permisul C pentru camion.
- D1: cel mult 16 pasageri și cel mult 8 m lungime; D: peste 8 locuri pe lângă șofer (lit. l) și n)). Un M2 sau M3 se conduce cu D1 sau D, după locuri și lungime.
- Remorcile: cu B tragi o remorcă de cel mult 750 kg sau un ansamblu de cel mult 4.250 kg; peste, BE, C1E, CE sau DE (lit. f), g), i), k), o)). Vezi remorca pe permisul B și BE.
- L: AM, A1, A2 sau A; cvadriciclul ușor e asimilat mopedului (AM), iar cvadriciclurile de cel mult 450 kg în ordine de mers (600 kg pentru marfă) merg cu B1 (lit. a)–e); art. 6 pct. 21). Ce motociclete merg cu B e în ghidul despre motocicletă cu permis B.
Rovinieta și TollRo
Rovinieta se plătește pentru vehiculele de persoane și pentru cele de marfă de cel mult 3,5 tone (Legea 226/2023, art. 4 alin. (1)). Categoriile de tarif sunt în anexa Ordinului MTI nr. 888/2026:
- A: vehicul de persoane cu cel mult 9 locuri, inclusiv șoferul, adică autoturismul. Aici intră M1.
- B: vehicul de marfă cu masa maximă autorizată de cel mult 3,5 tone. Aici intră N1, indiferent câte locuri are.
- C: vehicul de persoane cu 10–23 de locuri, inclusiv șoferul; D: peste 23 de locuri. M2 și M3 se împart aici după locuri, nu după masă.
N2 și N3 nu mai plătesc rovinietă: pentru vehiculele de marfă de peste 3,5 tone se aplică TollRo, taxa pe kilometru. Vehiculele de transport mixt se socotesc de marfă pentru TollRo (Legea 226/2023, art. 12 alin. (1)). Anexa ordinului nu are categorie pentru remorci și nici pentru categoria L. Tarifele sunt în ghidul rovinietei, iar taxa pe kilometru în ghidul TollRo.
Tahograful
Tahograful se montează și se folosește pe vehiculele cărora li se aplică regulile de conducere și odihnă din Regulamentul (CE) nr. 561/2006 (Reg. (UE) nr. 165/2014, art. 3 alin. (1)). Pe categorii:
- N2 și N3: da. Regulile de conducere și odihnă se aplică transportului de marfă cu vehicule de peste 3,5 tone, inclusiv cu remorcă (Reg. (CE) 561/2006, art. 2 alin. (1) lit. a)).
- N1 de peste 2,5 tone (masa maximă autorizată, socotită cu tot cu remorca, dacă tragi una): da, de la 1 iulie 2026, dar numai în transport internațional sau cabotaj (art. 2 alin. (1) lit. (aa), introdus de Reg. (UE) 2020/1054). Transportul în cont propriu, când condusul nu e activitatea ta principală, e exceptat (art. 3 lit. (ha)).
- M2 și M3: da, pentru vehiculele de peste 9 persoane, inclusiv șoferul (art. 2 alin. (1) lit. b)).
- M1: nu, pentru transportul de persoane: are cel mult 9 locuri cu tot cu șoferul.
Regulamentul are și alte excepții, de exemplu pentru vehiculele de cel mult 7,5 tone care duc uneltele meseriei pe o rază de 100 km de la sediu, dacă condusul nu e activitatea principală a șoferului și transportul nu se face contra cost pentru altcineva (art. 3 lit. (aa)). Toate cazurile dubei sunt în ghidul despre tahograful pe duba de 2,5–3,5 t.
ITP: cât de des, după categorie
RNTR 1 nu folosește literele, ci destinația, locurile și masa (Ordinul MTCT 2133/2005, art. 5 alin. (3)). Pus pe categorii (potrivirea e a noastră), ritmul e:
- M1: la 2 ani; la 1 an dacă mașina are cel puțin 12 ani; prima ITP la 3 ani dacă a fost nouă la prima înmatriculare în România (alin. (3^1)). Cele folosite pentru transport de persoane în regim de taxi sau de închiriere și cele de transport alternativ fac ITP la 6 luni, iar cele de școală, anual.
- N1: anual; prima ITP la 2 ani dacă a fost nouă, la 1 an dacă e agreată pentru mărfuri periculoase (alin. (4^2)). E greșeala cea mai des întâlnită: duba nu are ritmul autoturismului.
- N2, N3, remorcile O3, O4: anual.
- M2, M3: la 6 luni; prima la 1 an dacă au fost noi (alin. (4)).
- O1, O2: la 2 ani; rulotele și remorcile apicole la 3 ani, cele pentru mărfuri periculoase anual.
- L: la 2 ani.
Ce se verifică și cum afli data următoarei inspecții e în ghidul ITP.
Impozitul la primărie
Nici Codul fiscal nu folosește literele. Tabelul de la art. 470 alin. (2) are rânduri pentru autoturisme, pentru autobuze, autocare și microbuze și pentru alte vehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv. Toate se calculează pe grupe de 200 cmc și după norma de poluare; autovehiculele electrice au o sumă fixă pe an (alin. (3^1)). Potrivirea de mai jos între litere și rânduri e lectura noastră; încadrarea o face primăria, pe datele din cartea de identitate a vehiculului.
- M1: rândurile pentru autoturisme, după cilindree.
- M2, M3: rândul pentru autobuze, autocare și microbuze.
- N1 și N2 de până la 12 t: nu sunt autoturisme, deci intră pe rândul „alte vehicule” de până la 12 tone.
- Marfă de 12 tone sau mai mult: impozit fix pe an, după numărul de axe și suspensie (alin. (5)); ansamblurile, după alin. (6).
- Remorcile care nu fac parte dintr-un ansamblu de 12 tone sau mai mult: după masă (alin. (7)).
Atenție la prag: N3 începe peste 12 tone, dar tabelul pe axe (alin. (5)) se aplică de la 12 tone inclusiv, iar rândul „alte vehicule” merge și el până la 12 tone inclusiv. Pentru un vehicul de exact 12 tone, întreabă primăria cum îl încadrează. Sumele și declarația sunt în ghidul impozitului pe mașină.
Întrebări frecvente
Ce înseamnă N1 pe talon?
Vehicul conceput pentru marfă, cu masa maximă tehnic admisibilă de cel mult 3,5 tone, adică autoutilitara sau duba (Reg. (UE) 2018/858, art. 4). Categoria e la rubrica J, iar masa la F.1.
Ce înseamnă M1 pe talon?
Vehicul pentru persoane, cu cel mult 8 locuri pe lângă locul șoferului și fără loc pentru pasageri în picioare (Reg. (UE) 2018/858, art. 4). Majoritatea turismelor sunt M1.
Cu ce permis conduc o autoutilitară N1?
Cu permisul B. Un N1 are cel mult 3,5 tone, iar B acoperă vehiculele de cel mult 3.500 kg și 8 locuri pe lângă șofer (OUG 195/2002, anexa nr. 1 lit. f)).
O autoutilitară N1 poate avea 5 locuri?
Da. N1 poate avea până la 6 locuri pe lângă șofer, dacă vehiculul duce cel puțin atâta marfă cât cântăresc persoanele și, când oamenii și marfa stau în același compartiment, are protecție împotriva deplasării încărcăturii (Reg. (UE) 2018/858, anexa I, partea A, pct. 3.3–3.6).
Ce rovinietă plătește o autoutilitară N1?
Categoria B din anexa Ordinului MTI nr. 888/2026: vehicul de transport marfă cu masa totală maximă autorizată de cel mult 3,5 tone. Numărul de locuri nu schimbă categoria.
Ce înseamnă N1G sau M1G?
Litera G arată un vehicul de teren: la M1 și N1, tracțiune pe ambele punți, blocaj de diferențial, rampă de 25% și condiții de unghiuri și gardă la sol (Reg. (UE) 2018/858, anexa I, partea A, pct. 2.1 și 4.1).
Care e diferența dintre N1, N2 și N3?
Masa maximă: N1 cel mult 3,5 tone, N2 peste 3,5 și până la 12 tone, N3 peste 12 tone. De la N2 în sus nu mai plătești rovinietă, ci TollRo, și ai nevoie de permis C1 sau C.
Pot trece autoturismul M1 în autoutilitară N1?
De regulă nu: din 4 octombrie 2013 conversia nu mai e permisă. Excepțiile sunt mașinile M1 derivate dintr-o dubă N1 și mașinile omologate N1 în alt stat înainte de acea dată (RAR).
Surse
- Regulamentul (UE) 2018/858, art. 4 și anexa I (categoriile M, N, O, sufixul G, criteriile N1) — EUR-Lex
- Regulamentul (UE) nr. 168/2013, art. 4 (categoria L) — EUR-Lex
- Directiva 1999/37/CE privind documentele de înmatriculare, anexa I (rubricile J, F.1, S.1) — EUR-Lex
- OUG nr. 195/2002, art. 20 și anexa nr. 1 (categoriile de permis) — Portal Legislativ
- Legea nr. 226/2023, forma consolidată la 08.08.2026 (art. 4, 5, 12) — Portal Legislativ
- Ordinul MTI nr. 888/2026, categoriile de vehicule și nivelul rovinietei (anexa) — Portal Legislativ
- Regulamentul (CE) nr. 561/2006, art. 2 și 3 — EUR-Lex
- Regulamentul (UE) nr. 165/2014 privind tahografele, art. 3 — EUR-Lex
- Regulamentul (UE) 2020/1054 (pragul de 2,5 tone de la 1 iulie 2026) — EUR-Lex
- RNTR 1, aprobat prin Ordinul nr. 2.133/2005, forma consolidată la 01.06.2023 (art. 4, 5) — Portal Legislativ
- Codul fiscal, forma consolidată la 25.10.2026 (art. 470) — Portal Legislativ
- RAR: omologarea individuală a autoutilitarelor N1 rezultate din conversia autoturismelor M1 — citit pe 4.11.2026

Discuție
Încă nu a scris nimeni aici. Dacă ai o întrebare despre montaj sau despre ce se potrivește pe mașina ta, scrie-o mai jos.