Motorina B7, B10, HVO, standard sau premium: ce înseamnă ce scrie la pompă și ce poți pune în rezervor

Pe scurt
- B7 = motorină cu până la 7 % biodiesel (EMAG), după standardul EN 590. Toate vehiculele diesel ale producătorilor europeni o acceptă (ACEA). În România, legea cere la pompă cel puțin 6,5 % biocarburant și cel mult 7 % EMAG.
- B10 = până la 10 % biodiesel (EN 16734). O pui doar dacă producătorul o aprobă pentru vehiculul tău, de exemplu cu eticheta B10 pe clapetă.
- XTL = motorină parafinică (EN 15940), din care face parte și HVO. Merge doar în vehiculele aprobate de producător. Volvo Trucks și Scania declară HVO pentru toate motoarele lor diesel.
- „Premium” nu e o categorie din lege. E tot motorină EN 590, cu un pachet de aditivi și uneori cu o cifră cetanică garantată mai mare. ADAC: efectul e greu de verificat, iar motorina standard ajunge.
- Motorina marcată („roșie” e numele popular, venit din Marea Britanie; în România e albastră) are acciză redusă sau zero și e interzisă în vehiculele de drum. În România: amendă de 20.000–100.000 lei și confiscarea motorinei.
Verificat la 23 octombrie 2026.
Răspunsul scurt: pui motorina care are aceeași etichetă ca cea de lângă capacul rezervorului. Pătratul cu B7 e motorina obișnuită și merge în orice diesel. B10 și XTL (HVO) le pui doar dacă le găsești pe clapetă sau în manual. Cuvântul „premium” de pe pompă nu e o etichetă din standard, ci numele unui produs. Mai jos ai, pe rând, ce înseamnă fiecare.
Ce înseamnă B7, B10 și XTL pe pompă și pe clapetă
Etichetele vin din standardul european EN 16942, elaborat pe baza Directivei 2014/94/UE (art. 7): aceeași reprezentare grafică pe pompă, pe pistol și lângă capacul rezervorului. Din 12 octombrie 2018, toate vehiculele noi puse pe piață în UE o au. Benzina e într-un cerc (E5, E10), motorina într-un pătrat, iar gazele într-un romb (Comisia Europeană). Din aprilie 2024, directiva a fost înlocuită de Regulamentul (UE) 2023/1804, care păstrează aceeași obligație (art. 19).
| Eticheta (pătrat) | Ce conține | Standardul | Cine o poate folosi |
|---|---|---|---|
| B7 | Motorină cu până la 7 % biodiesel (EMAG) | EN 590 | Orice vehicul diesel al producătorilor ACEA, nou sau vechi |
| B10 | Motorină cu până la 10 % biodiesel | EN 16734 | Doar vehiculele declarate compatibile de producător |
| XTL | Motorină parafinică, din sinteză sau hidrotratare (HVO, GTL, BTL), cu până la 7 % EMAG | EN 15940 | Doar vehiculele aprobate de producător |
Cifra din pătrat e maximul pe care îl acceptă vehiculul. Un vehicul B10 merge și cu B7. Unul B7 nu e făcut pentru B10. Eticheta e obligatorie doar pe vehiculele noi din 12.10.2018 încoace, iar producătorii nu recomandă s-o lipești pe unul mai vechi. La un vehicul mai vechi te uiți în manual sau întrebi dealerul.
Ce scrie pe eticheta pompei în România
Pe lângă pătrat, OUG 80/2018 (art. 5 alin. (4)) cere ca benzinăria să afișeze, la vedere, pentru fiecare motorină: conținutul de biocarburanți, în special de EMAG, cifra cetanică, standardul de produs și, dacă EMAG trece de 7 %, textul „Atenție! Verificați compatibilitatea motorului autovehiculului dumneavoastră cu acest amestec de carburant.”
Tot legea cere ca motorina vândută să aibă cel puțin 6,5 % biocarburant (din 1 iunie 2023) și cel mult 7 % EMAG (anexa nr. 3). O notă a anexei adaugă că, de la 1 ianuarie 2027, furnizorilor le este interzis să introducă pe piață motorină cu peste 7 % EMAG. Practic, la pompele din România găsești B7. B10 vezi în alte țări: ACEA scrie că Franța l-a permis. Producătorul vehiculului trebuie să treacă în cartea tehnică ce conținut de biocarburant suportă motorul (art. 5 alin. (5)).
B7 sau B10: ce pui în rezervor?
B7 merge oricând. ACEA, asociația producătorilor europeni de vehicule, scrie că toate vehiculele diesel ale membrilor ei, noi și vechi, sunt compatibile cu B7. Directiva europeană a urcat între timp limita de EMAG la 10 %, dar obligă statele să asigure în continuare motorină cu până la 7 % (Directiva 98/70/CE, art. 4, modificată în 2023).
B10 doar cu acordul producătorului. De ce: la motoarele moderne, puțină motorină trece pe lângă segmenți în baia de ulei, mai ales la post-injecția folosită pentru regenerarea filtrului de particule. Motorina fosilă se evaporă de acolo, biodieselul nu, și scade ungerea uleiului. Iar la frig, motorina cu EMAG poate forma depuneri care înfundă filtrul de motorină (ACEA).
Lista ACEA din decembrie 2022 arată cât de diferit decid producătorii, inclusiv la camioane:
| Producătorul | Ce a declarat pentru B10 |
|---|---|
| DAF | Compatibil: LF din ianuarie 2001; CF și XF construite din septembrie 2017 |
| Scania | Compatibil: până la Euro V și Euro VI până la treapta D; la Euro VI E doar vehiculele aprobate și pentru B100 |
| MAN | Compatibil: până la Euro V; la Euro VI doar câteva motoare D26 enumerate, plus câteva modele de autobuz |
| Volvo / Renault Trucks | Doar unele game ușoare și de distribuție (Volvo FL și FE, Renault Maxity și D); restul nu |
| Daimler Truck, Iveco | Necompatibil, în afară de vehiculele cu eticheta B10 pe clapetă |
| Autoturisme | Peugeot, Citroën după 2000 și Renault, Dacia de la Euro 5 compatibile; BMW, Mercedes-Benz, Ford, grupul Volkswagen, Toyota și alții doar cu eticheta B10 |
Ai pus B10 într-un vehicul care nu e declarat compatibil? ACEA recomandă să suni la dealer, la producător sau la asistența rutieră. Aceștia pot cere golirea rezervorului și/sau schimbarea filtrului de motorină. Dacă se golește, rezervorul se umple apoi cu B7.
Ce este motorina HVO (XTL)?
HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) e motorină obținută prin tratarea cu hidrogen a uleiurilor vegetale, a grăsimilor animale sau a uleiului uzat. Împreună cu motorina din sinteză (GTL, BTL), intră în familia motorinelor parafinice, standardul EN 15940, iar la pompă are eticheta XTL. ADAC o descrie așa: aproape numai alcani, fără aromatice și fără sulf, cu cifră cetanică mai mare, dar cu densitate și energie pe litru mai mici decât motorina obișnuită.
O pui doar dacă producătorul vehiculului o aprobă. Chiar standardul EN 15940 notează că producătorul trebuie consultat înainte de folosire. Câteva declarații publice:
- Volvo Trucks (mai 2024): toate motoarele diesel Volvo Trucks sunt certificate și pentru HVO100.
- Scania: „fiecare vehicul diesel Scania este un vehicul HVO”, schimbi doar motorina.
- Celelalte vehicule: în Germania, producătorii și importatorii publică lista aprobărilor B10 și XTL prin DAT (www.dat.de/b10-xtl/). ADAC recomandă să verifici și manualul, și clapeta, iar la nesiguranță să ceri confirmarea dealerului.
În Germania, pompa XTL trebuie să poarte textul „dacă nu ești sigur, alimentează Diesel B7″, iar benzinăriile care vând XTL sunt obligate să păstreze și B7 (cu excepții doar pentru stațiile foarte mici). HVO mai poate intra, ca ingredient, și în motorina obișnuită: acolo nu are limită, cu condiția ca amestecul final să respecte EN 590 (ADAC). Dacă găsești HVO100 la pompă, în România sau în drum spre vest, regula e aceeași: XTL pe clapetă sau în manual, altfel B7.
Motorina premium sau standard: ce înseamnă „premium”?
Nici legea română a carburanților (OUG 80/2018), nici directiva europeană despre calitatea motorinei nu au o categorie „premium” sau „aditivată”. Pentru orice motorină de la pompă cer aceleași limite minime. „Premium”, „Extra” și celelalte sunt denumiri comerciale ale fiecărei rețele.
Fișele de livrare ale unei rafinării din România arată diferența concret. Motorina standard și cea premium respectă amândouă EN 590:2025, cu până la 7 % EMAG, și au aceeași cifră cetanică minimă garantată (51) și același indice cetanic minim (46). Fișa produsului premium spune că „calitatea superioară” vine din „un pachet multifuncțional de aditivi”. O altă rafinărie garantează la produsul ei premium o cifră cetanică de minimum 55, față de 51 cât cere standardul, și scrie că aditivii au efecte benefice asupra consumului. Aceasta e afirmația producătorului, nu o măsurătoare independentă.
Merită motorina premium?
Clubul auto german ADAC a analizat promisiunile din reclame (februarie 2026). Concluziile, pe scurt:
- Cifra cetanică mai mare aduce adesea o pornire mai bună și un mers mai liniștit, dar „doar șoferii foarte sensibili” observă diferența, dacă o observă.
- Aditivii de curățare: efectul e „extrem de greu de verificat” și probabil mic în realitate.
- Premium nu strică motorul, dar nici nu e cerut de producători: motorina conformă cu EN 590 ajunge pentru folosirea obișnuită.
- În Germania, unele motorine premium nu au deloc biodiesel, ceea ce le face mai stabile la depozitare lungă. Ajută, cel mult, la vehicule ținute luni întregi pe loc.
N-am găsit un studiu independent recent care să măsoare o economie de consum la motorina premium, deci nu-ți dăm un procent. Consumul tău real îl măsori plin la plin, cum scrie în articolul despre consumul camionului. Ce taxe intră în prețul fiecărui litru găsești în articolul despre acciza la motorină.
Cifra cetanică, pe scurt
Cifra cetanică arată cât de ușor se aprinde motorina în cilindru: cu cât e mai mare, cu atât se aprinde mai ușor (ADAC). Minimul legal în UE și în România este 51 (Directiva 98/70/CE, anexa II; OUG 80/2018, anexa nr. 3), iar cifra trebuie să fie afișată la pompă. Despre cifra octanică, E5 și E10 la benzină citește articolul despre benzina 95, 98 și 100.
Motorina de iarnă: ce schimbă
Iarna nu se schimbă eticheta: tot B7 e. Se schimbă cât frig rezistă motorina până să înfunde filtrul. Datele de la care se livrează motorina de iarnă și limitele de temperatură sunt în articolul despre motorina de iarnă. AdBlue nu e un aditiv de motorină și nu se pune în rezervorul de motorină: are rezervorul lui, vezi articolul despre AdBlue.
Ce este motorina roșie (marcată)?
„Motorina roșie” e numele popular al motorinei marcate fiscal: motorină cu acciză zero sau redusă, pentru utilaje, agricultură, navigație sau încălzire, după regulile fiecărei țări. Directiva 95/60/CE obligă statele UE să marcheze această motorină cu un marcaj chimic comun. Decizia (UE) 2022/197 a stabilit ca marcaj comun ACCUTRACE PLUS, folosit obligatoriu după o tranziție încheiată la 18 ianuarie 2024, în locul colorantului galben de dinainte. Culoarea o alege fiecare stat. În Marea Britanie e roșie, de unde și numele, iar autoritatea fiscală britanică scrie că o poți plăti cu o penalitate și chiar cu confiscarea vehiculului dacă o folosești pe drum public.
În România, motorina marcată e colorată în albastru (solvent blue 35, Codul fiscal art. 429) și se folosește doar cu scutirea de acciză pentru navigație (art. 428 și art. 399 alin. (1) lit. b)). Deținerea, vânzarea sau folosirea ei în alt scop, inclusiv în camion sau în mașină, e interzisă (art. 428 alin. (3)). Contravenția se sancționează cu amendă de 20.000–100.000 lei și confiscarea motorinei (art. 449 alin. (2) lit. l) și alin. (3) lit. a)). Motorina pentru agricultură nu e colorată: fermierii folosesc motorină standard, iar o parte din acciză le e rambursată ca ajutor de stat (HG 1174/2014).
Dacă cineva îți oferă pentru camion motorină „roșie” sau „albastră”, reține că marcajul există tocmai ca autoritățile să recunoască motorina scutită de acciză (Decizia (UE) 2022/197), iar legea interzice și simpla deținere a ei în alt scop.
Întrebări frecvente
Ce înseamnă motorina B7?
B7 e motorină cu până la 7 % biodiesel (esteri metilici ai acizilor grași, EMAG), după standardul EN 590. E motorina obișnuită de la pompă în România, unde legea cere cel puțin 6,5 % biocarburant și cel mult 7 % EMAG. Toate vehiculele diesel ale producătorilor europeni o acceptă.
B7 sau B10: care e diferența și ce pun?
B10 are până la 10 % biodiesel (standardul EN 16734). O pui doar dacă producătorul vehiculului o aprobă, de exemplu cu eticheta B10 pe clapetă sau în manual. B7 merge în orice vehicul diesel, inclusiv în cele aprobate pentru B10.
Motorina premium sau standard: care e diferența?
Amândouă respectă același standard, EN 590, cu aceleași limite minime. „Premium” e o denumire comercială: motorina are în plus un pachet de aditivi și, la unele produse, o cifră cetanică minimă garantată mai mare (de exemplu 55 în loc de 51). Legea nu definește o motorină premium.
Merită motorina premium?
ADAC concluzionează că motorina standard ajunge: cifra cetanică mai mare poate da pornire mai bună și mers mai liniștit, dar diferența o simt doar șoferii foarte sensibili, iar efectul aditivilor e greu de verificat. Premium nu strică motorul. Nu am găsit un studiu independent recent care să măsoare economie de consum.
Ce este motorina HVO?
HVO este motorină parafinică obținută prin tratarea cu hidrogen a uleiurilor vegetale, a grăsimilor sau a uleiului uzat. Respectă standardul EN 15940 și are eticheta XTL. Are cifră cetanică mai mare, dar densitate mai mică. O pui doar dacă producătorul vehiculului o aprobă; Volvo Trucks și Scania declară HVO pentru toate motoarele lor diesel.
Ce înseamnă XTL la pompă?
XTL e eticheta motorinelor parafinice (EN 15940), adică motorină din sinteză (GTL, BTL) sau din hidrotratare (HVO), nu din țiței. Se pune doar în vehiculele cu XTL pe clapetă, în manual sau aprobate de producător.
Ce este motorina roșie?
Este motorină marcată fiscal, cu acciză redusă sau zero, pentru utilaje, navigație sau încălzire, după țară. În Marea Britanie e roșie. În România, motorina marcată e colorată în albastru, e permisă doar pentru navigație, iar folosirea ei în camion sau mașină se sancționează cu amendă de 20.000–100.000 lei și confiscarea motorinei.
Surse
- Directiva 2014/94/UE privind infrastructura pentru combustibili alternativi, art. 7 (informarea utilizatorilor) — EUR-Lex; abrogată din 13.04.2024
- Regulamentul (UE) 2023/1804 (AFIR), art. 19, art. 25 și anexa II pct. 10.1 (EN 16942:2016+A1:2021) — EUR-Lex
- Comisia Europeană — EU fuel labelling: clearer information for consumers and operators — 12.10.2018
- ACEA, ACEM, ECFD, FuelsEurope, UPEI — Verbraucherinformationen zur Kraftstoffkennzeichnung (B7, B10, XTL) — broșura pentru consumatori, copie pe autoverbrauch.at
- EN 590:2025 — motorină auto, domeniul de aplicare — evs.ee
- EN 16734:2016 — motorină auto B10, domeniul de aplicare — evs.ee
- EN 15940:2023 — motorină parafinică, domeniul de aplicare și nota 1 — evs.ee
- EN 16942:2016 — identificarea compatibilității vehicul-combustibil, domeniul de aplicare — evs.ee
- Directiva 98/70/CE privind calitatea benzinei și a motorinei, consolidată, art. 4 și anexa II — EUR-Lex, versiunea din 20.11.2023
- OUG nr. 80/2018, forma consolidată, art. 5 și anexa nr. 3 — Portal Legislativ
- ACEA — B10 diesel fuel: vehicle compatibility list — actualizarea din 2.12.2022
- ADAC — Paraffinische Dieselkraftstoffe — actualizat 01/2026, în germană
- DAT — lista aprobărilor B10 și XTL ale producătorilor — stare 3.02.2026, în germană
- Volvo Trucks — Volvo expands its range of biodiesel-powered trucks (HVO100) — 16.05.2024
- Scania — Renewable fuels (HVO) — citit pe 23.10.2026
- ADAC — Premiumkraftstoffe: Was können V-Power, Ultimate und Co. wirklich? — 06.02.2026, în germană
- OMV Petrom — specificația de livrare SF-39 (motorina premium), ediția 14 — septembrie 2025
- OMV Petrom — specificația de livrare SF-43 (motorina standard), ediția 13 — septembrie 2025
- Rompetrol Rafinare — specificația SS 2.6.11 (motorina cu cifra cetanică minimă 55) — citită pe 23.10.2026
- Directiva 95/60/CE privind marcarea fiscală a motorinelor și a kerosenului — EUR-Lex
- Decizia de punere în aplicare (UE) 2022/197 — marcajul fiscal comun pentru motorine și kerosen — EUR-Lex
- Codul fiscal, art. 399, 428–430 și 449 (motorina marcată și colorată, sancțiuni) — Portal Legislativ
- HG nr. 731/2026 de modificare a HG nr. 1174/2014 (rambursarea accizei la motorina din agricultură) — Monitorul Oficial nr. 796 din 18.09.2026
- GOV.UK — Fuel Duty (motorina roșie pe drum public) — citit pe 23.10.2026

Discuție
Încă nu a scris nimeni aici. Dacă ai o întrebare despre montaj sau despre ce se potrivește pe mașina ta, scrie-o mai jos.